Speedwayn henkilökohtainen SM-finaali 1955 - ... / Speedway Individual Finnish Championship 1955 - ...
VuosiKaupunki, Rata (pvm)SuomenmestariHopeaaPronssia
2018Haapajärvi, Kauniskangas (..) 1) , 2) , 3) ,
2017Seinäjoki, Routakallio (29.7.) 1) Timo Lahti, SE 2) Jooa Partanen, PMK 3) Teemu Lahti, KMMK
2016Hyvinkää, Vauhtipuisto (13.8.) 1) Timo Lahti, SE 2) Kauko Nieminen, SsMK 3) Jooa Partanen, SeMK
2015Haapajärvi, Kauniskangas (29.8.)** 1) Timo Lahti, SE 2) Juha Hautamäki, SeMK 3) Teemu Lahti, KMMK
2014Seinäjoki, Routakallio (16.8.) 1) Jari Mäkinen, HyMK 2) Juha Hautamäki, SeMK 3) Kauko Nieminen, HyMK
2013Hyvinkää, Vauhtipuisto (24.8.) 1) Juha Hautamäki, SeMK 2) Marko Suojanen, FMS 3) Tero Aarnio, KMMK
2012Seinäjoki, Routakallio (25.8.) 1) Timo Lahti, KMMK 2) Kauko Nieminen, SeMK 3) Juha Hautamäki, SeMK
2011Haapajärvi, Kauniskangas (3.9.) 1) Kauko Nieminen, SeMK 2) Juha Hautamäki, SeMK 3) Tero Aarnio, KMMK
2010Kauhajoki, Suupohja (7.8.) 1) Kauko Nieminen, SeMK 2) Tero Aarnio, KMMK 3) Niko Siltaniemi, HjMK
2009Pori, Yyteri (1.8.) 1) Kauko Nieminen, SeMK 2) Kaj Laukkanen, SeMK 3) Kalle Katajisto, KauhjMK
2008Haapajärvi, Kauniskangas (26.7.) 1) Juha Hautamäki, SeMK 2) Kaj Laukkanen, SeMK 3) Aki-Pekka Mustonen, VRT
2007Kuusankoski, Kymin kenttä (17.6.) 1) Juha Hautamäki, KMMK 2) Kaj Laukkanen, SeMK 3) Jyri Palomäki, Nässjö MK
2006Seinäjoki, Routakallio (1.7.) 1) Kaj Laukkanen, SeMK 2) Juha Hautamäki, KMMK 3) Kauko Nieminen, SeMK
2005*SM 1) Juha Hautamäki, SeMK 2) Kaj Laukkanen, SeMK 3) Tero Aarnio, KMMK
Pori 3/3, Yyteri (10.9.) 1) Juha Hautamäki, SeMK 2) Kaj Laukkanen, SeMK 3) Tero Aarnio, KMMK
Haapajärvi 2/3, Kauniskangas (16.7.) 1) Kaj Laukkanen, SeMK 2) Juha Hautamäki, SeMK 3) Rene Lehtinen, SeMK
Kuusankoski 1/3, Kymin kenttä (18.6.) 1) Juha Hautamäki, SeMK 2) Tero Aarnio, KMMK 3) Juha Mäkelä,
2004Seinäjoki, Routakallio (24.7.) 1) Kaj Laukkanen, SeMK 2) Juha Hautamäki, KMMK 3) Tero Aarnio, KMMK
2003Seinäjoki, Routakallio (28.6.) 1) Kaj Laukkanen, SeMK 2) Kauko Nieminen, SeMK 3) Tomi Reima, FMS
2002Varkaus, Huruslahti (25.8.) 1) Kaj Laukkanen SeMK 2) Kauko Nieminen, SeMK 3) Joonas Kylmäkorpi, HyMK
2001Seinäjoki, Routakallio (26.8.) 1) Kaj Laukkanen SeMK 2) Kauko Nieminen, SeMK 3) Toni Salmela, FMS
2000Pori, Yyteri (3.9.) 1) Kaj Laukkanen, SeMK 2) Kauko Nieminen, PMK 3) Toni Salmela, HyMK
1999Tampere, Kaanaa (22.8.) 1) Kaj Laukkanen SeMK 2) Tomi Reima, HyMK 3) Vesa Ylinen, SeMK
1998Seinäjoki, Routakallio (22.8.) 1) Vesa Ylinen, SeMK 2) Kaj Laukkanen, SeMK 3) Tomi Reima, HyMK
1997Pori, Yyteri (24.8.) 1) Kaj Laukkanen, SeMK 2) Marko Jumisko, PirMM 3) Petri Vaatsio, PirMM
1996*SM 1) Vesa Ylinen, SeMK 2) Marko Hyyryläinen, SsMK 3) Pasi Pulliainen, VarkMPU
Oulu 3/3, Iinatti (24.8.) 1) Vesa Ylinen, SeMK 2) Kaj Laukkanen, SeMK 3) Marko Hyyryläinen, SsMK
Varkaus 2/3, Huruslahti (6.7.) ei ajettu, sade / rained off
Seinäjoki 1/3, Routakallio (25.5.) 1) Vesa Ylinen, SeMK 2) Pasi Pulliainen, VarkMPU 3) Marko Hyyryläinen, SsMK
1995Varkaus, Huruslahti (3.9.) 1) Vesa Ylinen, SeMK 2) Kaj Laukkanen, SeMK 3) Marko Jumisko, OMK
1994Seinäjoki, Routakallio (28.8.) 1) Roy Malminheimo, VarkMPU 2) Marko Hyyryläinen, SsMK 3) Kaj Laukkanen, SeMK
1993Tampere, Kaanaa (22.8.) 1) Mika Pellinen, HyMK 2) Petri Nurmesniemi, PMK 3) Kaj Laukkanen, SeMK
1992Hyvinkää, Vauhtipuisto (23.8.) 1) Vesa Ylinen, PMK 2) Roy Malminheimo, VarkMPU 3) Arto Orjo, HyMK
1991Pori, Yyteri (18.8.) 1) Vesa Ylinen, PMK 2) Juha Moksunen, VarkMPU 3) Mika Pellinen, HyMK
1990Lahti, Pippo (26.8.) 1) Kai Niemi, KarMK 2) Olli Tyrväinen, VarkMPU 3) Aki Ala-Riihimäki, SeMK
1989Tampere, Kaanaa (27.8.) 1) Juha Moksunen, KarhMK 2) Olli Tyrväinen, SeMK 3) Kai Niemi, KarhMK
1988Karhula, Kotkan mu-keskus (28.8.) 1) Kai Niemi, KarhMK 2) Ari Koponen, PirMM 3) Vesa Ylinen, HäMK
1987Lahti ,Pippo (16.8.) 1) Ari Koponen, PirMM 2) Vesa Ylinen, VaMK 3) Roy Malminheimo, SsMK
1986Seinäjoki, Rengastien rata (17.8.) 1) Juha Moksunen, TaMK 2) Ari Koponen, SsMK 3) Roy Malminheimo, SsMK
1985Varkaus, Huruslahti (18.8.) 1) Ari Koponen, SsMK 2) Juha Moksunen, TaMK 3) Olli Tyrväinen, VarkMPU
1984Tampere, Eteläpuisto (12.8.) 1) Kai Niemi, PMK 2) Ari Koponen, SsMK 3) Juha Moksunen, TaMK
1983Pori, Yyteri (25.9.) 1) Ari Koponen SsMK 2) Juha Moksunen, TaMK 3) Olli Tyrväinen, VaMK
1982Oulu, Iinatti (8.8.) 1) Kai Niemi, PMK 2) Ari Koponen, PMK 3) Olli Tyrväinen, VarkMPU
1981Tampere, Eteläpuisto (10.9.) 1) Kai Niemi, PMK 2) Pekka Hautamäki, SeMK 3) Veijo Tuoriniemi, SsMK
1980Lahti, Pippo (7.9.) 1) Kai Niemi, PMK 2) Ari Koponen, SsMK 3) Veijo Tuoriniemi, SsMK
1979Tampere, Eteläpuisto (27.8.) 1) Kai Niemi, PMK 2) Ilkka Teromaa, TaMK 3) Veijo Tuoriniemi, SsMK
1978Lahti, Kärpänen (13.8.) 1) Kai Niemi, PMK 2) Rauli Mäkinen, TaMK 3) Martti Väyrynen, PMK
1977Tampere, Eteläpuisto (21.8.) 1) Kai Niemi, PMK 2) Ilkka Teromaa, TaMK 3) Rauli Mäkinen, TaMK
1976Turku, Hippos (29.8.) 1) Ilkka Teromaa, TaMK 2) Veli Pekka Teromaa, TaMK 3) Markku Helminen, SsMK
1975Lahti, Kärpänen (14.9.) 1) Ilkka Teromaa, TaMK 2) Kai Niemi, PMK 3) Olli Turkia, KMMK
1974Tampere, Eteläpuisto (25.8.) 1) Kari Vuoristo, TaMK 2) Matti Olin, SsMK 3) Veli-Pekka Teromaa, TaMK
1973Turku, Hippos (19.8.) 1) Matti Olin, SsMK 2) Ilkka Teromaa, TaMK 3) Reino Santala, KouvMK
1972*Lahti, Kärpänen (2.9.) 1) Matti Olin, SsMK 2) Hannu Känkänen, SsMK 3) Kalevi Lahtinen, TaMK
1971*Lahti, Kärpänen (25.8.) 1) Matti Olin, SsMK 2) Kalevi Lahtinen, TaMK 3) Hannu Känkänen, SsMK
1970*Lahti, Kärpänen (30.8.) 1) Kalevi Lahtinen, TaMK 2) Matti Olin, SsMK 3) Jouko Naskali, TaMK
1969*Tampere, Eteläpuisto (1.8.) 1) Kalevi Lahtinen, TaMK 2) Matti Olin, SsMK 3) Timo Laine, TMK
1968*Tampere, Eteläpuisto (4.8.) 1) Matti Olin, SsMK 2) Reima Lohkovuori, RiMK 3) Jouko Naskali, HyMK
1967*Lahti, Kärpänen (30.8.) 1) Matti Olin SsMK 2) Reima Lohkovuori, RiMK 3) Veikko Metsähuone, HeMK
1966*Lahti, Kärpänen (27.8.) 1) Olavi Turunen, HäMK 2) Matti Olin, SsMK 3) Kalevi Lahtinen, HäMK
1965Lahti, Kärpänen (30.7.) 1) Kalevi Lahtinen, HäMK 2) Matti Olin, SsMK 3) Heikki Kaprali, HäMK
1964Lahti, Kärpänen (28.8.) 1) Kalevi Lahtinen, HäMK 2) Timo Laine, TMK 3) Matti Olin, SsMK
1963Lahti, Kärpänen (19.7.) 1) Timo Laine, TMK 2) Kalevi Lahtinen, HäMK 3) Matti Olin, SsMK
1962Tampere, Eteläpuisto (27.7.) 1) Timo Laine, TMK 2) Kalevi Lahtinen, HäMK 3) Esko Koponen, SsMK
1961Turku, Hippos (17.9.) 1) Timo Laine, TMK 2) Antti Pajari, TMK 3) Ilkka Helminen, SsMK
1960Tampere, Eteläpuisto (25.9.) 1) Kalevi Lahtinen, HäMK 2) Olavi Turunen, HäMK 3) Timo Laine, TMK
1959Tampere, Eteläpuisto (4.10.) 1) Pertti Mikkola, HMK 2) Kalevi Lahtinen, HäMK 3) Olavi Turunen, HäMK
1958Turku, Hippos (5.10.) 1) Antti Pajari, TMK 2) Timo Laine, TMK 3) Kauko Jousanen, HMK
1957Helsinki, Velodromi (1.11.) 1) Antti Pajari, TMK 2) Aulis Tuominen, SsMK 3) Turkka Silvan, TMK
1956Turku, Hippos (7.10.) 1) Antti Pajari, TMK 2) Simo Ylänen, TMK 3) Kauko Jousanen, HMK
1955Helsinki, Velodromi (23.10.) 1) Kauko Jousanen, HTM 2) Antti Pajari, TMS 3) Simo Ylänen, TMK
* = Suomenmestaruus ratkaistiin osakilpailujen yhteistuloksen perusteella.
** = siirtyi sateen takia, alkuperäinen päivämäärä 1.8.2015.
Vuosien 1966-1972 aikana finaalissa mukana olleista
radoista ei ole tarkkoja tietoja, joten finaaliradoiksi on merkitty radat Lasse K Laitisen rataluettelosta. Se on julkaistu Speedwaysanomien rataoppaassa 2007.

Speedwayn U21 henkilökohtainen Suomenmestaruus 1990 - ... / U21 Speedway Individual Finnish Championship 1990 - ...
VuosiKaupunki, Rata (pvm)SuomenmestariHopeaaPronssia
2018Pori, Yyteri (..) 1) , 2) , 3) ,
2017Haapajärvi, Kauniskangas (15.7.) 1) Jooa Partanen, PMK 2) Niklas Säyriö, VRT 3) Antti Vuolas, HjMK
2016Varkaus, Huruslahti (6.8.) 1) Jooa Partanen, SeMK 2) Nike Lunna, KarMK 3) Henri Ahlbom, SeMK
2015Kauhajoki, Sotkanpuisto (25.7.) 1) Nike Lunna, HyMK 2) Jesse Mustonen, VRT 3) Jiri Nieminen, SsMK
2014Kuusankoski, Kymin kenttä (26.7.) 1) Nike Lunna, KarMK 2) Jooa Partanen, KMMK 3) Jesse Mustonen, VRT
2013Varkaus, Huruslahti (27.7.) 1) Timo Lahti, KMMK 2) Jesse Mustonen, VRT 3) Jiri Nieminen, SsMK
2012Pori, Yyteri (16.9.) 1) Timo Lahti, KMMK 2) Mika Loppi, SeMK 3) Niko Siltaniemi, HjMK
2011Kauhajoki, Suupohja (10.9.) 1) Timo Lahti, KMMK 2) Mika Loppi, SeMK 3) Jiri Nieminen, SsMK
2010Seinäjoki, Routakallio (17.7.) 1) Timo Lahti, KMMK 2) Niko Siltaniemi, HjMK 3) Mika Loppi, SeMK
2009Kuusankoski, Kymin kenttä (25.7.) 1) Timo Lahti, KMMK 2) Appe Mustonen, SeMK 3) Teemu Lahti, KMMK
2008Hyvinkää, Hyvinkää (12.7.) 1) Teemu Lahti, KMMK 2) Kalle Katajisto, VRT 3) Timo Lahti, KMMK
2007Seinäjoki, Routakallio (7.7.) 1) Jari Mäkinen, PirMM 2) Teemu Lahti, KMMK 3) Joni Keskinen, SeMK
2006Haapajärvi, Kauniskangas (12.8.) 1) Teemu Lahti, KMMK 2) Joni Keskinen, SeMK 3) Markku Autio, KauhjMK
2005Seinäjoki, Routakallio (6.8.) 1) Tero Aarnio, KMMK 2) Rene Lehtinen, SeMK 3) Teemu Lahti, KMMK
2004Kuusankoski, Kymin kenttä (14.8.) 1) Tero Aarnio, KMMK 2) Panu Karvonen, KMMK 3) Teemu Lahti, KMMK
2003Varkaus, Huruslahti (16.8.) 1) Juha Hautamäki, KMMK 2) Tero Aarnio, KMMK 3) Mico Brotkin, SeMK
2002Pori, Yyteri (8.6.) 1) Jonas Davidsson, SE 2) Tero Aarnio, KMMK 3) Rene Lehtinen, SeMK
2001Haapajärvi, Kauniskangas (12.8.) 1) Mico Brotkin, SeMK 2) Juha Mäkelä, SeMK 3) Juha Hautamäki, VarkMPU
2000Seinäjoki, Routakallio (13.8.) 1) Kauko Nieminen, PMK 2) Juha Hautamäki, SeMK 3) Mico Brotkin, VarkMPU
1999Varkaus, Huruslahti (18.7.) 1) Kauko Nieminen, PMK 2) Juha Hautamäki, SeMK 3) Juha Kuosmanen, VRT
1998Pori, Yyteri (18.7.) 1) Kauko Nieminen, PMK 2) Juha Mäkelä, SeMK 3) Jani Mäkelä, SeMK
1997Haapajärvi, Kauniskangas(29.6.) 1) Joonas Kylmäkorpi, FMS 2) Juha Mäkelä, SeMK 3) Kauko Nieminen, VaMK
1996Kotka, Karhula (31.8.) 1) Juha Ristiharju, PMK 2) Juha Mäkelä, SeMK 3) Kauko Nieminen, SeMK
1995Pori, Yyteri (30.7.) 1) Kaj Laukkanen, SeMK 2) Pasi Pulliainen, VarkMPU 3) Jyri Palomäki, PirMM
1994Varkaus, Huruslahti (31.7.) 1) Pasi Pulliainen, VarkMPU 2) Kaj Laukkanen, SeMK 3) Mika Laukkanen, SeMK
1993Seinäjoki, Routakallio (15.8.) 1) Kaj Laukkanen, SeMK 2) Tomi Havu, PMK 3) Mika Laukkanen, SeMK
1992Tampere, Kaanaa (6.9.) 1) Mika Laukkanen, SeMK 2) Kaj Laukkanen, SeMK 3) Petri Vaatsio, PMK
1991Varkaus, Huruslahti (5.5.) 1) Petri Nurmesniemi, SeMK 2) Petri Vaatsio, PMK 3) Niclas Finne, SeMK
1990Tampere, Kaanaa (6.5.) 1) Esa Einola, PirMM 2) Petri Nurmesniemi, SeMK 3) Jarmo Mäkinen, TaMK

85cc minispeedwayn Suomen Cup 1998 - / Finnish 85cc minispeedway Finnish Cup 1998 -
VuosiSuomen Cup-voittaja HopeaaPronssia
2017 (0/0) Ei ajettu (Not ridden)
2016 (11/5) 1) Arttu Pentinmäki, SeMK 2) Timi Salonen, HyMK 3) Karl Lattik, EE
2015 (15/7) 1) Antti Vuolas, HjMK 2) Timi Salonen, HyMK 3) Arttu Pentinmäki, SeMK
2014 (13/8) 1) Antti Vuolas, HjMK 2) Arttu Pentinmäki, SeMK 3) Niklas Säyriö, KMMK
2013 (12/7) 1) Niilo Vuolas, HjMK 2) Antti Vuolas, HjMK 3) Joni Laukkanen, SeMK
2012 (11/5) 1) Jooa Partanen, KMMK 2) Nike Lunna, KarhMK 3) Niilo Vuolas, HjMK
2011 (10/6) 1) Jooa Partanen, KMMK 2) Niilo Vuolas, HjMK 3) Henri Ahlbom, FMS
2010 (12/6) 1) Henri Ahlbom, FMS 2) Jooa Partanen, KMMK 3) Vili Hautala, KauhjMK
2009 (14/7) 1) Mika Loppi, SeMK 2) Vili Hautala, KauhjMK 3) Jooa Partanen, KMMK
2008 (13/10) 1) Mika Loppi, SeMK 2) Miikka Hyyryläinen, SsMK 3) Vili Hautala, KauhjMK
2007 (12/6) 1) Jarkko Palmi, SeMK 2) Timo Lahti, KMMK 3) Vili Hautala, KauhjMK
2006 (17/3) 1) Kalle Katajisto, VRT 2) Timo Lahti, KMMK 3) Niko Siltaniemi, HjMK
2005 (17/4) 1) Kalle Katajisto, VRT 2) Timo Lahti, KMMK 3) Niko Siltaniemi, HjMK
2004 (19/5) 1) Kalle Katajisto, VRT 2) Markku Autio, SeMK 3) Niko Siltaniemi, HjMK
2003 (17/4) 1) Teemu Lahti, KMMK 2) Aki-Pekka Mustonen, VRT 3) Jari Mäkinen, PirMM
2002 (17/3) 1) Joni Keskinen, SeMK 2) Jani Eerikäinen, KarhMK 3) Jari Mäkinen, PirMM
2001 (15/1) 1) Joni Keskinen, SeMK 2) Rene Lehtinen, SeMK 3) Jari Mäkinen, PirMM
2000 (8/1) 1) Rene Lehtinen, SeMK 2) Tero Aarnio, KMMK 3) Joni Keskinen, SeMK
1999 (10/1) 1) Tero Aarnio, KMMK 2) Rene Lehtinen, SeMK 3) Henri Mulari, VarkMPU
1998 (12/1) 1) Rene Lehtinen, SeMK 2) Henri Mulari, VarkMPU 3) Margus Mandre, KMMK/EE
Vuosiluvun jälkeen osallistujamäärä ja osakilpailuiden määrä. After the year there's the number of participants and number of rounds.

Speedwayn pariajon SM 1972 - 2010, 2017- / Finnish Speedway Best Pairs 1972 - 2010, 2017-
VuosiKaupunki, Rata (pvm)SuomenmestariHopeaaPronssia
2017 Kuusankoski, Kymin kenttä (30.9) KMMK PMK HyMK
  Tero Aarnio Jooa Partanen Timi Salonen
Timo Lahti Jari Mäkinen Toni Hyyryläinen
Teemu Lahti Henri Ahlbom
2010 Pori, Yyteri (18.9) Kotkat, SeMKJokerit, KauhjMKWasamat, PirMM
  Kauko NieminenNiko SiltaniemiJari Mäkinen
Juha HautamäkiJoni KeskinenAarni Heikkilä
Rene LehtinenMarkku Autio
2009 Seinäjoki , Routakallio (27.6) SeMK KauhjMK SeMK II
  Kaj Laukkanen Kalle Katajisto Jari Mäkinen
Juha Hautamäki Joni Keskinen Rene Lehtinen
Aki-Pekka Mustonen
2008 Kauhajoki, Suupohja (16.8) SeMK VRT KMMK
  Juha Hautamäki Kalle Katajisto Teemu Lahti
Kaj Laukkanen Appe Mustonen Timo Lahti
Petteri Koivunen
2007 Lahti, Pippo (4.8.) KMMK HMK PMK
  Juha Hautamäki Jyri Palomäki Appe Mustonen
Juha Mäkelä Tomi Reima Petri Koskela
Teemu Lahti Marko Hyyryläinen Marko Suojanen
2006 Kuusankoski, Kymin kenttä (26.8) SeMK KMMK HMK
  Kaj Laukkanen Juha Hautamäki Tomi Reima
Robert Eriksson Tero Aarnio Emil Lindqvist
Joni Keskinen Teemu Lahti
2005 Pori, Yyteri (23.7.) KMMK SeMK SeMK II
. Tero Aarnio Juha Hautamäki Juha Mäkelä
Jyri Palomäki Rene Lehtinen Pekka Valo
Temu Lahti Joni Keskinen Harri Nieminen
2004 Haapajärvi, Kauniskangas (28.8.) SeMK KMMK FMS
. Kaj Laukkanen Juha Hautamäki Tomi Reima
Jani Mäkelä Tero Aarnio Toni Salmela
Rene Lehtinen Panu Karvonen
2003 EI SM ARVOA
Liian vähän pareja
2002 EI AJETTU
Keskeytettiin sateen takia, ei uusittu
2001 Pori, Yyteri (9.9.) SeMK HyMK PiMK (Pietarin MK)
  Kaj Laukkanen Tomi Reima Igor Marko
Kake Nieminen Toni Salmela Nikolai Kokin
Vladimir Voronkov
2000 Haapajärvi, Kauniskangas (26.8.) SeMK KMMK HMK
. Kaj Laukkanen Juha Moksunen Tomi Reima
Juha Mäkelä Marko Hyyryläinen Juha Hautamäki
Aarre Soivuori Sami Lahti Juha Kuosmanen
1999 Seinäjoki, Routakallio (29.8.) SeMK PMK HyMK
  Kaj Laukkanen Kake Nieminen Tomi Reima
Vesa Ylinen Tomi Havu Toni Salmela
Mikko Rahko Harri Nieminen Markus Helin
1998 Hyvinkää, Vauhtipuisto (8.8.) SeMK HyMK PirMM
  Kaj Laukkanen Joonas Kylmäkorpi Juha Moksunen
Vesa Ylinen Tomi Reima Jyri Palomäki
Juha Mäkelä Tomi Paavola Tomi Kalliomäki
1997 Karhula, mu-keskus (16.8.) PMK PirMM FMS
  Marko Hyyryläinen Marko Jumisko Joonas Kylmäkorpi
Roy Malminheimo Pasi Pulliainen Jani Mäkelä
Jyri Palomäki Markus Helin
1996 Tampere, Kaanaa (15.6.?) SsMK FMS OMK
Marko Hyyryläinen Lasse Sandberg Raimo Henriksson
Roy Malminheimo Tomi Reima Marko Jumisko
Esa Reijo Ville Turkia Jyri Viemerö
1995 Hyvinkää, Vauhtipuisto (22.8.) HyMK SeMK PirMM
  Juha Moksunen Vesa Ylinen Petri Vaatsio
Roy Malminheimo Kaj Laukkanen Jyri Palomäki
Marko Laine Mika Laukkanen Jussi Kaukoranta
1994 Karhula, mu-keskus (4.9.) VarMPU HyMKSeMK
Roy Malminheimo Petri VaatsioKaj Laukkanen
Pasi Pulliainen Marko LaineMika Laukkanen
1993 PMK
Vesa Ylinen
Petri Nurmesniemi
Petri Vaatsio
1992 Porin MK SeMK SsMK
Vesa Ylinen Aarre Soivuori Janne Koivula
Petri Vaatsio Petri Nurmesniemi Marko Hyyryläinen
Mika Laukkanen
1991 Porin MK SeMK VarMPU
Vesa Ylinen Aki Ala-Riihimäki Olli Tyrväinen
Janne Koivula Jouko Järvi Janne Moksunen
1990 Tampere, Kaanaa (?.?.) Porin MK Karhulan MK SsMK
Vesa Ylinen Janne Moksunen Marko Hyyryläinen
Tomi Havu Juha Moksunen Roy Malminheimo
1989 Karhulan MK SeMK PirMM
Juha Moksunen Vesa Ylinen Ari Koponen
Kai Niemi Aarre Soivuori Roy Malminheimo
1988 SsMK HäMK PirMM
Janne Moksunen Vesa Ylinen Ari Koponen
Roy Malminheimo Janne Koivula Jari Kortelainen
1987 PirMM Karhulan MK SsMK
Mikael Back Kai Niemi Juha Moksunen
Ari Koponen Ollit Turkia Roy Malminheimo
1986 TaMK SsMK PirMM
Juha Moksunen Roy Malminheimo Mikael Back
Markku Haapala Esa Reijo Jari Kortelainen
1985 SeMK SsMK VarMPU
Pekka Hautamäki Ari Koponen Veijo Tuoriniemi
Aki Ala-Riihimäki Roy Malminheimo Heimo Kaikko
1984 TaMK SeMK SsMK
Juha Moksunen Seppo Keskinen Roy Malminheimo
Janne Moksunen Pekka Hautamäki Ari Koponen
1983Tampere, Eteläpuisto (?,?) SeMK Vaasan MK TaMK
Pekka Hautamäki Seppo Keskinen Juha Moksunen
Veijo Tuoriniemi Esa Mattila Rauli Mäkinen
1982 PMK SsMK SeMK
Kai Niemi Ari Koponen Pekka Hautamäki
Ismo Kivelä Veijo Tuoriniemi Jorma Fräntilä
1981Varkaus, ? (18.8.) SsMK PMK TaMK
Ari Koponen Kai Niemi Hannu Lehtonen
Veijo Tuoriniemi Ismo Kivelä Markku Haapala
1980 PMK SsMK TaMK
Kai Niemi Ari Koponen Seppo Palomäki
Pekka Hautamäki Veijo Tuoriniemi Markku Haapala
1979 Lahti, Kärpäsen rata (9.9.) TaMK SsMK PMK
Ilkka Teromaa Veijo Tuoriniemi Pekka Hautamäki
Seppo Palomäki Ari Koponen Ismo Kivelä
1978 PMK KarhMK SsMK
Kai Niemi Olli Turkia Ari Koponen
Ilkka Teromaa Ari Turkia Veijo Tuoriniemi
1977 PMK TaMK SsMK
Kai Niemi Rauli Mäkinen Markku Helminen
Pekka Hautamäki Seppo Palomäki Ari Koponen
1976 TaMK Vaasan MS72 SsMK
Ilkka Teromaa Esko Mylläri Veli-Pekka Kunelius
Rauli Mäkinen Keijo Mylläri Markku Helminen
1975 TaMK PMK SsMK
Ilkka Teromaa Kai Niemi Veli-Pekka Kunelius
Veli-Pekka Teromaa Ismo Kivelä Heikki Ahonen
1974 SsMK HäMK TaMK
Matti Olin Rauli Mäkinen Kari Vuoristo
Markku Helminen Pekka Kortelainen Seppo Palomäki
1973 TaMK HäMK SsMK
Ilkka Teromaa Pekka Kortelainen Matti Olin
Veli-Pekka Teromaa Rauli Mäkinen Heikki Ahonen
1972 SsMK TaMK HäMK
Matti Olin Kalevi Lahtinen Rauli Mäkinen
Hannu Känkänen Tapio Leppäsalko Pekka Kortelainen


Maaradan Suomenmestaruus 1936 - ... / Finnish Longtrack Championship 1936 - ...
Maaradan Suomenmestaruudesta on ajettu vuodesta 1936. Tietojen kerääminen ja puhtaaksi kirjoittaminen on käynnissä.
Finnish longtrack championship has been ridden since 1936. The work to publish details from the finals is in progress.
VuosiKaupunki, Rata (pvm)SuomenmestariHopeaaPronssia
2018Tampere, Teivo ? (?.?.) 1) , 2) , 3) ,
2017Ei ajettu, not ridden
2016Kauhajoki, Suupohja (11.6.)1) Aki-Pekka Mustonen, VRT 2) Jesse Mustonen, VRT 3) Jörg Tebbe, DE
2015Vaasa, Ravirata (30.8.) 1) Aki-Pekka Mustonen, VRT 2) Jesse Mustonen, VRT 3) Kaj Laukkanen, SeMK
2014Kauhajoki, Suupohja (2.8.) 1) Jesse Mustonen, VRT 2) Kauko Nieminen, HyMK 3) Markku Autio, KauhjMK
2013Kauhajoki, Suupohja (3.8.) 1) Aki-Pekka Mustonen, VRT 2) Rene Lehtinen, SeMK 3) Herman Kenkkilä, SeMK
2012Kauhajoki, Suupohja (11.8.)1) Aki-Pekka Mustonen, VRT 2) Björn G Hansen, NO 3) Joel Nyström, Ruotsi
2011Pori, Ravirata (17.9.) 1) Mikko Rahko, VaMK 2) Rene Lehtinen, SeMK 3) Jani Pirttinen, SeMK
2010Forssa, Pilvenmäki (3.7.) 1) Jörg Tebbe, DE 2) Joonas Kylmäkorpi, FMS 3) Pasi Pulliainen, VRT
2009Vaasa, Ravirata (29.8.) 1) Aki-Pekka Mustonen, SeMK 2) Rene Lehtinen, SeMK 3) Kaj Laukkanen, SeMK
2008Forssa, Pilvenmäki (9.8.) 1) Gerd Riss, DE 2) Markus Helin, FMS 3) Aki-Pekka Mustonen, VRT
2007Pori, Ravirata (25.8.) 1) Rene Lehtinen, SeMK 2) Mikko Rahko, VaMK 3) Markus Helin, FMS
2006Vaasa, Ravirata (11.6.) 1) Klaus-Peter Gerdemann, DE 2) Janne Koivula, PirMM 3) Mikko Rahko, VaMK
2005Forssa, Ravirata (20.8.) 1) Jari Ahlbom, FMS 2) Janne Koivula, PirMM 3) Markus Helin, FMS
2004Pori, Ravirata (15.8.) 1) Jari Ahlbom, FMS 2) Janne Koivula, PirMM 3) Markus Helin, FMS
2003Forssa, Pilvenmäki (30.8.) 1) Janne Koivula, PirMM 2) Jari Kortelainen, PirMM 3) Mikko Rahko, HMK
2002Forssa, Pilvenmäki (17.8.) 1) Jari Ahlbom, FMS 2) Jari Kortelainen, PirMM 3) Pasi Luoto, PirMM
2001Heinola, Ravirata (11.8.) 1) Jari Kortelainen, PirMM 2) Jari Ahlbom, FMS 3) Ken Viidas, Viro
2000Vaasa, Ravirata (12.8.) 1) Jari Kortelainen, PirMM 2) Janne Koivula, HMK 3) Risto Einola, NoPymj
1999Vaasa, Ravirata (24.7.) 1) Jari Kortelainen, PirMM 2) Mikko Rahko, VaMK 3) Janne Koivula, HMK
1998Vaasa, Ravirata (7.6.) 1) Jari Kortelainen, PirMM 2) Mikko Rahko, VaMK 3) Risto Einola, NoPymj
1997SM 1) Jari Ahlbom, FMS 2) Ken Viidas, EE 3) Janne Koivula, FMS
2/2 Pietarsaari, ? (14.9.) 1), 2), 3),
1/2 Vaasa, Ravirata (17.8.) 1) Risto Einola, NoPymj 2) Jari Ahlbom, FMS3) Ken Viidas, Viro
1996SM 1) Esa Einola, NoPymj2) Janne Koivula, FMS3) Jari Kortelainen, PirMM
3/3 Pietarsaari, Ravirata (1.9.)1) Esa Einola, NoPymj2) Janne Koivula, FMS3) Jari Kortelainen, PirMM
2/3 Haapajärvi, Ravirata (18.8.)1) Esa Einola, NoPymj2) Janne Koivula, FMS3) Jari Kortelainen, PirMM
1/3 Pori, Ravirata (16.6.)1) Jari Ahlbom, FMS2) Esa Einola, NoPymj3) Janne Koivula, FMS
1995SM1) Germund Aas, Norja2) Tapio Leppämäki, HjMK3) Jari Ahlbom, FMS
2/2 Pietarsaari, Ravirata (10.9.)1) Germund Aas, Norja2) Tapio Leppämäki, HjMK3) Jari Ahlbom, FMS
1/2 Vaasa, Ravirata (7.5.)1) Germund Aas, Norja2) Tapio Leppämäki, HjMK3) Jari Ahlbom, FMS
1994Pietarsaari, Ravirata (18.9.)1) Jari Kortelainen, PirMM2) Tapio Leppämäki, HjMK 3) Jari Ahlbom, FMS
1993Pori, Ravirata (20.7.)1) Ari Koponen, SsMK2) Jari, Kortelainen, PirMM 3) Janne Koivula, SsMK
1992Vaasa, Ravirata (2.8.)1) Juha Moksunen, VarkMPU2) Ari Koponen, SsMK3) Kai Niemi, PMK
1991, (..)1) Jari Kortelainen, PirMM2) , 3) ,
1990Vaasa, Ravirata (?.?.) 1) Ari Koponen, SsMK 2) Jari Kortelainen, PirMM 3) Aki Ala-Riihimäki, SeMK
1989, (..) 1) Jari Ahlbom, PirMM2) , 3) ,
1988, (..) 1) Jari Kortelainen, PirMM2) , 3) ,
1987, (..) 1) Olli Turkia, KarhMK2) , 3) ,
1986, (..) 1) Risto Virtanen, HMMK2) , 3) ,
1985, (..) 1) Veijo Tuoriniemi, VarkMPU2) , 3) ,
1984, (..) 1) Veijo Tuoriniemi, VarkMPU2) , 3) ,
1983Kokkola, ? (4.9.) 1) Veijo Tuoriniemi, SsMK 2) Rauli Mäkinen, TaMK 3) Håkan Storm, VaMK
1982, (..) 1) Veijo Tuoriniemi, SsMK2) , 3) ,
1981, (..) 1) Rauli Mäkinen, TaMK2) , 3) ,
1980Reisjärvi, Ravirata (22.6.)1) Rauli Mäkinen, TaMK 2) Ari Koponen, SsMK 3) Timo Sinkkonen, HäMK
1979Vaasa, Ravirata (?.?.) 1) Rauli Mäkinen, TaMK 2) Ilkka Teromaa, TaMK 3) Olavi Turunen, TaMK
1978, (..) 1) Rauli Mäkinen, TaMK2) , 3) ,
1977, (..) 1) Pekka Kortelainen, TaMK2) , 3) ,
1976, (..) 1) Olavi Turunen, TaMK2) , 3) ,
1975, (..) Kilpailun tulokset mitätöitiin (sääntörike).
1974, (..) 1) Olavi Turunen, TaMK2) , 3) ,
1973, (..) 1) Olavi Turunen, TaMK2) , 3) ,
1972, (..) 1) Timo Laine, TMK2) , 3) ,
1971, (..) 1) Matti Olin, SsMK2) , 3) ,
1970, (..) 1) Matti Olin, SsMK2) , 3) ,
1969, (..) 1) Olavi Turunen, TaMK2) , 3) ,
1968SM 1) Timo Laine, TMK2) Matti Olin, SsMK3) Reima Lohkovuori, TaMK
3/3 Orimattila, ? (..) 1) Timo Laine, TMK2) Timo Sinkkonen, HäMK3) Pekka Peltonen, A-SMP
2/3 ?, ? (..) 1) , 2) , 3) ,
1/3 ?, ? (..) 1) , 2) , 3) ,
1967, (..) 1) Timo Laine, TMK2) , 3) ,
1966SM 1) Olavi Turunen, HäMK2) Veikko Metsähuone, HeMK3) Timo Laine, TMK
3/3 Turku, Hippos (..) 1) Esko Koponen, SsMK2) Olavi Turunen, HäMK3) Pekka Peltonen, A-SMP
2/3 Pori (..) 1) , 2) , 3) ,
1/3 (..) 1) , 2) , 3) ,
1965Kauhajoki, Ravirata (22.8.) 1) Timo Laine, TMK2) Esko Koponen, SsMK3) Olavi Turunen, HäMK
1964Lahti, Ravirata (27.9.) 1) Timo Laine, TMK2) Olavi Turunen, HäMK3) Kalevi Lahtinen, HäMK
1963Riihimäki, Ravirata (29.9.) 1) Timo Laine, TMK2) Esko Koponen, SsMK3) Kauko Jousanen, HMK
1962Seinäjoki, Keskusrata (..) 1) Timo Laine, TMK2) Olavi Turunen, HäMK3) Esko Koponen, SsMK
1961Tampere, Hippos (24.9.) 1) Antti Pajari, TMK2) Kauko Jousanen, HMK3) Timo Laine, TMK
1960Lahti, Ravirata (11.9.) 1) Kauko Jousanen, HMK2) Kalevi Lahtinen, HäMK3) Pertti Mikkola, HMK
1959Lahti, Ravirata (20.9.) 1) Kauko Jousanen, HMK2) Aulis Tuominen, SsMK3) Timo Laine, TMK
1958Pori, Ravirata (24.8.) 1) Kauko Jousanen, HMK2) Simo Vainio, KouvMK3) Leo Fräntilä, SeMK
1957Seinäjoki, Keskusrata (25.8.) 1) Kauko Jousanen, HMK2) Kalevi Lahtinen, HäMK3) Antti Mattila, TTMS
1956Vaasa, Ravirata (29.7.) 1) Aulis Tuominen, SsMK2) Nils Staaf, VaMK3) Ilmo Teräs, HäMK
1955Oulu, Ravirata (31.7.) 1) Eino Kulmakorpi, TTM2) Ilkka Helminen, SsMK3) Simo Ylänen, TMK
1954Turku, Hippos (5.9.) 1) Eino Kulmakorpi, NoMM2) Kauko Jousanen, HTM3) Antti Pajari, TMS
1953Pori, Ravirata (..) 1) Ilmo Teräs, HäMK2) Yrjö Koljonen, P-KMK3) Leo Helminen, SsMK
1952Kouvola, Ravirata (17.8.) 1) Yrjö Heikkilä, HäMK2) Ragge Friberg, TMK 3) Simo Ylänen, NoMM
1951SM 1) Yrjö Heikkilä, HäMK 2) Ilmo Teräs, HäMK3) Pentti Loivaranta, HMK
5/5 Tampere, Hippos (23.9.) 1) O. Segerström, SE 2) Yrjö Heikkilä, HäMK3) Erik Östblom, SE
4/5 Pori, Ravirata (26.8.) 1) Ilmo Teräs, HäMK 2) Yrjö Heikkilä, HäMK3) Erik Östblom, SE
3/5 Seinäjoki, Ravirata (..) 1) , 2) , 3) ,
2/5 Riihimäki, ? (..) 1) , 2) , 3) ,
1/5 Helsinki, Käpylä (10.6.) 1) Yrjö Heikkilä, HäMK 2) Ilmo Teräs, HäMK 3) Yrjö Koljonen, P-KMK
1950SM 1) Ilmo Teräs, HäMK 2) Yrjö Heikkilä, HäMK 3) Lasse Reivonen, TMK
?/? Joensuu, ? (17.9.) 1) , 2) , 3) ,
?/? Orimattila, ? (?.?.) 1) , 2) , 3) ,
?/? ?, ? (?.?.) 1) , 2) , 3) ,
1949Turku, Hippos (18.9.) 1) Raine Lampinen, HMK2) Lasse Reivola, TMK3) Veikko Koskela, TMK
1948Viipuri, Ravirata (12.9.) 1) Raine Lampinen, HMK2) , 3) ,
1947, (..) 1) Leo Romppanen, VMK2) , 3) ,
1940-46Ei ajettu I Not ridden
1939, (..) 1) Leo Romppanen, VMK2) , 3) ,
1938, (..) 1) Raine Lampinen, HMK2) , 3) ,
1937, (..) 1) Leo Romppanen, VMK2) , 3) ,
1936, (..) 1) Raine Lampinen, HMK2) , 3) ,

Jääspeedwayn henkilökohtainen SM-finaali 1949 - ... / Individual Ice Speedway Finnish Championship 1949 - ...
VuosiKaupunki, Rata (pvm)SuomenmestariHopeaaPronssia
2018Kauhajoki, Suupohja (?.?.) 1) , 2) , 3) ,
2017Kauhajoki, Suupohja (25.2.) 1) Mats Järf, VaMK 2) Antti Aakko, VRT 3) Timo Kankkunen, P-KMK
2016Varkaus, Huruslahti (27.2.) 1) Antti Aakko, VRT 2) Mikko Jetsonen, P-KMK 3) Tomi Norola, SeMK
2015Joensuu, Iiksenniemi (24.1.) 1) Mats Järf, VaMK 2) Timo Kankkunen, P-KMK 3) Mikko Jetsonen, P-KMK
2014Joensuu, Iiksenniemi (1.3.) 1) Mats Järf, VaMK 2) Mika Kastren, P-KMK 3) Tomi Norola, IRR
2013Joensuu, Iiksenniemi (12.2.) 1) Mats Järf, VaMK 2) Tomi Tani P-KMK 3) Janne Vilponen, A-SMP
2012Seinäjoki, Kyrkösjärvi (3.3.) 1) Antti Aakko, IRR 2) Tomi Tani P-KMK 3) Janne Vilponen, A-SMP
2011Hyvinkää, Vauhtipuisto (20.2.) 1) Mats Järf, VaMK 2) Henri Malinen, P-KMK 3) Seppo Siira, SE
2010Kuusankoski, Urheilupuisto (27.2.) 1) Antti Aakko, OMK 2) Jouni Seppänen, PirMM 3) Henri Malinen, P-KMK
2009Forssa, Nummen kenttä (28.2.) 1) Antti Aakko, OMK 2) Tommy Flyktman, KMMK 3) Kai Lehtinen, A-SMP
2008Kuortane, Kuharanta (2.3.) 1) Antti Aakko OMK 2) Kai Lehtinen SeMK 3) Mika Kastren P-KMK
2007Mestaruudesta ei ajettu, leuto talvi.
2006Kokkola, Santahaka (11.2.) 1) Pekka Karttunen, P-KMK2) Jussi Hytönen, KMMK 3) Mika Kastren, KRT
SML hylkäsi kilpailun lopputuloksen myöhemmin
sääntörikkeen seurauksena.
Meeting results were later disqualified due to a rule violation.
2005Oulu, Raatin kenttä (29.1.) 1) Tommy Flyktman SE 2) Antti Aakko, OMK 3) Kai Lehtinen, VTM
2004Forssa, Nummen kenttä (6.3.) 1) Antti Aakko, OMK 2) Tommy Flyktman, SE 3) Seppo Klemettilä, OMK
2003Seinäjoki, tekojää (22.3.) 1) Antti Aakko, OMK 2) Raimo Henriksson, OMK 3) Tommi Asikainen, P-KMK
2002Seinäjoki, tekojää (23.3.) 1) Antti Aakko, OMK 2) Aki Ala-Riihimäki, SeMK 3) Tommi Asikainen, P-KMK
2001Tampere, Pyynikki (11.2.) 1) Antti Aakko, OMK 2) Jari Ahlbom, FMS 3) Riku Rantanen, PirMM
2000Forssa, Nummen kenttä (6.2.) 1) Jari Ahlbom, FMS 2) Antti Aakko, OMK 3) Seppo Siira, FMS
1999Oulu, Raatin kenttä (13.2.) 1) Jari Ahlbom, FMS 2) Aki Ala-Riihimäki, SeMK 3) Antti Aakko, OMK
1998Forssa, Nummen kenttä (12.12.) 1) Aki Ala-Riihimäki, SeMK2) Antti Aakko, OMK 3) Seppo Siira, FMS
1997Seinäjoki, Törnävän kenttä (23.2.) 1) Jari Ahlbom, FMS 2) Aki Ala-Riihimäki, SeMK 3) Seppo Siira, FMS
1996Tampere, Pyynikki (30.1.) 1) Aki Ala-Riihimäki, 2) Jari Ahlbom, FMS 3) Jari Moisio, PirMM
1995Oulu, Raatin kenttä (15.1.) 1) Jari Ahlbom, FMS 2) Jarmo Hirvasoja, OMK 3) Seppo Siira, FMS
1994Lahti, Kisapuisto (5.3.) 1) Jari Ahlbom, FMS 2) Jari Moisio, PirMM 3) Anssi Lehtinen, SeMK
1993? , ? (..) 1) Anssi Lehtinen 2) 3)
1992Tampere, ? (26.1.) 1) Jari Moisio, PirMM 2) Jarmo Hirvasoja, OMK 3) Jari Ahlbom, FMS
1991Vaasa ? (..) 1) Anssi Lehtinen 2) Matti Pöysä 3) Erkki Aakko
1990?, ? (..) 1) Jarmo Hirvasoja, OMK2) Erkki Aakko 3) Matti Koivuoja
1989Oulu, ? (..) 1) Peter Nybo, VaMK 2) Erkki Aakko, OMK 3) Jarmo Hirvasoja, OMK
1988Seinäjoki, ? (..) 1) Jarmo Hirvasoja, OMK2) Esa Kytölä, HäMK 3) Peter Nybo, VaMK
1987Oulu, ? (..) 1) Jarmo Hirvasoja, OMK2) Peter Nybo, VaMK 3) Erkki Aakko, OMK
1986Toijala, ? (..) 1) Jarmo Hirvasoja, OMK2) Jorma Reima, HMMK 3) Erkki Aakko, OMK
1985Seinäjoki, Pesäpallostadion (17.3.)1) Jarmo Hirvasoja, OMK2) Hannu Larronmaa, VarkMPU 3) Jorma Reima, HMMK
1984Vaasa, ? (..) 1) Jarmo Hirvasoja, OMK2) Hannu Larronmaa, VarkMPU 3) Jorma Reima, HMMK
1983Kuusankoski, ? (..) 1) Tom Hiltunen, VaMK 2) Timo Sinkkonen, HäMK 3) Jarmo Hirvasoja, OMK
1982Tampere, ? (..) 1) Jarmo Hirvasoja, OMK2) Timo Sinkkonen, HäMK 3) Jukka Rauman, OMK
1981Kuusankoski, ? (..) 1) Tom Hiltunen, VaMK 2) Jukka Rauman, OMK 3) Jarmo Hirvasoja, OMK
1980Kuusankoski, ? (..) 1) Tom Hiltunen, VaMK 2) Timo Sinkkonen, HäMK 3) Jarmo Hirvasoja, OMK
1979Oulu, ? (..) 1) Tom Hiltunen, VaMK 2) Jukka Rauman, OMK 3) Timo Sinkkonen, HäMK
1978Tampere, Pyynikki (15.1.) 1) Håkan Storm, VaMK 2) Pekka Kortelainen, TaMK 3) Jouko Naskali, SsMK
1977Oulu, Pateniemen kenttä (26.12.) 1) Håkan Storm, VaMK 2) Timo Sinkkonen, HäMK 3) Jouko Naskali, SsMK
1976Lahti, ? (..) 1) Rauli Mäkinen, TaMK 2) Jouko Naskali, SsMK 3) Pekka Kortelainen
1975Mestaruudesta ei ajettu, ajajapula
1974Mestaruudesta ei ajettu, ajajapula
1973Mestaruudesta ei ajettu, ajajapula
1972Mestaruudesta ei ajettu, ajajapula
1971Mestaruudesta ei ajettu, ajajapula
1970Mestaruudesta ei ajettu, ajajapula
1969Mestaruudesta ei ajettu, ajajapula
1968SM 1) Juhani Taipale, SsMK 2) Matti Olin, SsMK 3) Esko Koponen, SsMK
3/3 Kokkola, ? (..) 1) Matti Olin, SsMK 2) Juhani Taipale, SsMK 3) Esko koponen, SsMK
2/3 Valkeakoski, Kerhomaja (11.2.) 1) Juhani Taipale, SsMK 2) Esko Koponen, SsMK 3) Jouko Naskali, HäMK
1/3 Pieksämäki, Urheilukenttä (6.1.) 1) Juhani Taipale, SsMK 2) Matti Olin, SsMK 3) Jouko Naskali, HäMK
1967Valkeakoski, Kerhomaja (29.1.) 1) Juhani Taipale, SsMK 2) Timo Laine, TMK 3) Erkki Hannula, TMS
1966SM 1) Matti Olin, SsMK 2) Esko Koponen, SsMK 3) Juhani Taipale, SsMK
2/2 Valkeakoski, Kerhomaja (20.3.) 1) Matti Olin, SsMK 2) Jouko Naskali, HyMK 3) Reima Lohkovuori, RiMK
1/2 Lahti, Urheilukenttä (16.1.) 1) Esko Koponen, SsMK 2) Matti Olin, SsMK 3) Juhani Taipale, SsMK
1965SM 1) Antero Salasto, HMK 2) Jarmo Bahne, HMK 3) Matti Olin, SsMK
2/2 Viiala, Pallokenttä (7.3.) 1) Antero Salasto, HMK 2) Matti Olin, SsMK 3) Martti Koivuoja, HMK
1/2 Salo, ? (28.2.) 1) Jarmo Bahne, HMK 2) Antero Salasto, HMK 3) Jouko Naskali, HyMK
1964SM 1) Antero Salasto, HMK 2) Eero Lensu, PieksMK 3) Matti Olin, SsMK
3/3 Valkeakoski, Kerhomaja (22.3.) 1) Eero Lensu, PieksMK 2) Antero Salasto, HMK 3) Matti Olin, SsMK
2/3 Pieksämäki, Urheilukenttä (15.3.) 1) Matti Olin, SsMK 2) Antero Salasto, HMK 3) Eero Lensu, PiMM
1/3 Viiala, Pallokenttä (23.2.) 1) Antero Salasto, HMK 2) Esko Koponen, SsMK 3) Eero Lensu, PiMM
1963Tampere, Pyynikki (..) 1) Valfrid Seliverstov, HMK 2) Martti Assinen, HäMK 3) Eero Lensu, PiMM
1962Tampere, Pyynikki (11.3.) 1) Antti Pajari, TMK 2) Martti Assinen, HäMK 3) Osmo Hokkanen, Viialan PMM
1961Mestaruudesta ei ajettu, leuto talvi.
1960Helsinki, Velodromi (6.3.) 1) Antti Pajari, TMK 2) Antero Salasto, HMK 3) Pertti Mikkola, HMK
1959Helsinki, Eläintarhan rata (15.3.) 1) Kauko Jousanen, HMK 2) Pertti Mikkola, HMK 3) Antti Pajari,
1958Joensuu, luistinrata (22.3.) 1) Kauko Jousanen, HMK 2) Antti Pajari, TMK 3) Valfrid Seliverstov, HMK
1957Jyväskylä, Harjun kenttä (17.3) 1) Simo Ylänen, TMK 2) Kauko Jousanen, HMK 3) Antti Pajari, TMK
1956Helsinki, Olympiastadion (1.3.) 1) Antti Pajari, TMK 2) Kauko Jousanen 3) Yrjö Koljonen,
1955Joensuu, luistinrata (27.2.) 1) Kauko Jousanen, HTM 2) Yrjö Koljonen, P-KMK 3) Simo Ylänen, TMK
1954Joensuu, luistinrata (28.2.) 1) Kauko Jousanen, HTM 2) Yrjö Koljonen, P-KMK 3) Lasse Rehn, HTM
1953SM 1) Yrjö Koljonen, P-KMK 2) Yrjö Heikkilä, NoMM 3) Leo Helminen, SsMK
3/3 Mikkeli, ? (15.2.) 1) Yrjö Koljonen, P-KMK 2) Leo Helminen, SsMK 3) Reino Grönroos, HMK
2/3 Jyväskylä, ? (1.2.) 1) Yrjö Koljonen, P-KMK 2) Yrjö Heikkilä, NoMM 3) Kauko Jousanen, HTM
1/3 Joensuu, ? (25.1.) 1) Ragge Friberg, TMK 2) Yrjö Koljonen, P-KMK 3) Yrjö Heikkilä, NoMM
1952SM 1) Yrjö Koljonen, P-KMK 2) Reino Sinkkonen 3) Leo Nyman,
3/3 Joensuu, ? (24.3.) 1) Yrjö Koljonen, P-KMK 2) Reino Sinkkonen, P-KMK 3) Leo Nyman, HMK
2/3 Lahti, Urheilupuisto (17.2.) 1) Yrjö Koljonen, P-KMK 2) Leo Helminen, SsMK 3) Reino Grönroos, HMK
1/3 Nokia, ? (3.2.) 1) Yrjö koljonen, P-KMK 2) Väinö Kollanus, KMS 3) Leo Nyman, HMK
1951Seinäjoki, Urheilukenttä (16.3) 1) Eino Kulmakorpi, TTM 2) Yrjö Heikkilä, HäMK 3) Väinö Kollanus, KyMS
1950SM 1) Leo Nyman, HMK 2) Lasse Reivonen, TMK 3) Reino Grönroos, HMK
4/4 Porvoo, ? (12.3.) 1) , 2) , 3) ,
3/4 Lahti, Radiomäen kenttä (11.3.) 1) , 2) , 3) ,
2/4 Tampere, Pyynikki (8.3.) 1) , 2) , 3) ,
1/4 Helsinki, Stadion (5.3.) 1) , 2) , 3) ,
1949Helsinki, Eläintarhan kenttä (12.2)1) Lasse Rehn, HMK 2) Leo Nyman, HMMK 3) Walter Bergström, HMK

Onko sinulla täydellisiä tuloksia (erä erältä, eräajat) henkilökohtaista SM-finaaleista, -karsinnoista, U21-finaaleista, pariajon finaaleista
tai kokonaisen kauden keskiarvotaulukoita speedwayn SM-liigasta vuosilta 1955-1999? Speedwaysanomien toimituksessa ollaan niistä kiinnostuneita!


In the table: year, city, track, date (dd.mm), winner, second, third with club names abbreviated.

Tilastoja päivitetään kun uutta tietoa saapuu. / Statistics of these Finnish finals is updated when new information is received.

Tilastot/statistics by: Speedwaysanomat (Lasse K. Laitinen & Petteri Pohjola), Timo Eronen (Huimapyörä), Kalevi Lahtinen, Kalevi Kyyhkynen, Risto Palomäki.